Strona główna
DRZONKÓW
2-4.06.2023
 godz. 12:19 |  0
10czerwca2022
Autor:Krzysztof Mecner

Krzysztof Mecner: już ćwierć wieku z oldbojami!

 

Już dzisiaj dni startuje kolejna edycja mistrzostw Polski oldbojów, niezwykle ciekawych rozgrywek mających na celu integrowanie siatkarskiego środowiska. Już ćwierć wieku cała rzesza byłych siatkarzy walczy o medale mistrzostw kraju, a walka jest równie zacięta jak na boiskach PlusLigi.

Czasy ostatnio są niespokojne. Pandemia spowodowała, że w 2020 r. odwołano mistrzostwa, a rok później rozegrano je w nietypowym jesiennym terminie, w znacznie mniej licznej niż zwykle obsadzie. Teraz wszystko powoli wraca do normy i w Kędzierzynie-Koźlu będzie zapewne można oglądać wielu byłych znakomitych zawodników.

Wszystko zaczęło się w 1996 r. w Jastrzębiu-Zdroju, gdy zorganizowano pierwsze w historii mistrzostwa Polski. Wielkim orędownikiem tych mistrzostw był niestety nieżyjący już Juliusz Karski, legenda polskiej siatkówki, który u ówczesnych władz związku szukał poparcia by zorganizować jakieś zawody dla starszych siatkarzy. A sam pomysł był autorstwa Leona Bartmana, Dariusza Domańskiego, Józefa Sobolewskiego i obecnego prezesa PLS Artura Popki. Dyskutowali nad tym w czasie powrotu z zawodów w Szczytnie. Szybko pomysł przekuto w czyn. Wielkie zasługi w propagowaniu tych mistrzostw miał redaktor Wojciech Zieliński. Po jego przedwczesnej śmierci turniej nazwano jego imieniem.

W 1996 r. mistrzostwa rozegrano w tylko jednej kategorii wiekowej powyżej 35 lat, z biegiem lat dodawano kolejne kategorie, bo przecież w mistrzostwach grali zarówno jeszcze czynni czasami ligowi siatkarze i panowie po 60-tce. Obecnie jest aż siedem konkurencji i w każdej z nich rywalizacja jest niezwykle zacięta.

Mistrzostwa mają już swoich bohaterów, zawodników którzy niemal zawsze pojawiają się na turniejach. Choć jedynym który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych mistrzostwach jest jeden z pomysłodawców Dariusz Domański, który zresztą uzbierał pokaźną kolekcje medali w różnych oczywiście kategoriach wiekowych. Tylko raz nie zagrał w mistrzostwach z powodu kontuzji Ryszard Leszczyński, który do historii przeszedł też z faktu, że zorganizował ten pierwszy turniej w Jastrzębiu-Zdroju.
Pierwsze pięć edycji wygrała warszawska Asekuracja Wojciecha Mielcarza, który potrafił do swej drużyny zebrać wielkie nazwiska polskiej siatkówki. Bo w mistrzostwach grali mistrzowie olimpijscy jak Ryszard Bosek, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki czy Wiesław Gawłowski, medaliści mistrzostw Europy, ale także cała rzesza nieznanych pasjonatów siatkówki, dla których możliwość zmierzenia się z mistrzami było wielką frajdą.

Czasami dochodziło do ciekawych konfrontacji.W 2006 r. np. o mistrzostwo walczyły drużyny z Olsztyna i Częstochowy. Grały w składach bardzo zbliżonych do tych w jakich 15 lat wcześniej toczyły niesamowitą walkę w ekstraklasie o mistrzostwo Polski. Podobnie jak w latach 2015-2016 o tytuł w oldbojach walczyły Mostostal Kędzierzyn (zgromadzili niemal wszystkie gwiazdy ze słynnej drużyny lat 2000-2003) i drużyna z Radomia. Były to równie pasjonujące mecze jak ich dawne potyczki w lidze.

Oczywiście dla byłych siatkarzy możliwość walki o prestiżowe medale po zakończniu karier sportowych jest niezwykle istotna, ale ważniejsze jest to, że choć raz do roku mogą się spotkać ze sobą, fajnie spędzić czas i powspominać dawne czasy. Nie brakowało wielu ciekawych i zabawnych historii, o których można już wkrótce poczytać w książce podsumowującej ćwierć wieku tej imprezy, jaką przygotowuje PLS S.A.

Miałem okazję kilkakrotnie oglądąć te mistrzostwa i jest to naprawdę fantastyczna impreza. Spotykałem dawnych znajomych, których czasami z trudem poznawałem. I wszyscy wspólnie cieszymy się na kolejny turniej z udziałem wspaniałych polskich siatkarzy.

Sponsorem Głównym Mistrzostw Polski Oldboyów 2022 jest firma PKN ORLEN SA. Miasto Gospodarz Kędzierzyn-Koźle.

 
 
powrót
 

Komentarze

 

Dodawanie komentarzy wymaga zalogowania

 

Sponsor Główny:

Partnerzy:

Miasto Gospodarz:

Patronat: